Będzie cała A1. Za 6 lat
Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa, poinformował dziś o przyspieszeniu realizacji brakującego odcinka autostrady A1, który pozwoli w pełni skomunikować Trójmiasto oraz porty w Gdańsku i Gdyni z centralną i południową Polską, a także z Czechami i Słowacji.
Po oddaniu do użytku w lipcu tego roku 40-kilometrowego odcinka A1 ze Strykowa do Tuszyna, pełniącego jednocześnie funkcję wschodniej obwodnicy Łodzi, do pełnej przejezdności autostradzie A1 brakuje tylko odcinka od węzła Tuszyn do Częstochowy liczącego 80 kilometrów.
Zgodnie z zapowiedzią ministra Adamczyka odcinek ten zostanie zrealizowany ze środków Krajowego Funduszu Drogowego, w ramach limitu wydatków w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.). Umożliwi to wcześniejszą realizację tej inwestycji.
Odcinek ten był we wcześniejszych latach planowany do realizacji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Podmioty, które zgłosiły chęć budowy i z którymi podpisano nawet umowę, nie były jednak w stanie zapewnić finansowania na realizację tej inwestycji. Zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów 8 września 2015 r. PBDK 2014 – 2023, odcinek autostrady A1 od Tuszyna do końca obwodnicy Częstochowy został zaplanowany do realizacji przez drogową spółkę specjalnego przeznaczenia (dssp). Do powołania spółki konieczne byłoby jednak podjęcie szeregu czynności i zmian prawnych, technicznych i finansowych, także na poziomie europejskim. Na ten proces potrzeba dodatkowo co najmniej 2 lata, dlatego podjęta została decyzja o skierowaniu inwestycji do realizacji w systemie tradycyjnym. Oddanie do ruchu poszczególnych pododcinków jest planowane w latach 2020-2022.
Autostrada A1 na odcinku Tuszyn – Częstochowa zostanie zrealizowana w ciągu wybudowanego pod koniec lat 80. XX wieku fragmentu A1 (odcinek Tuszyn - Piotrków Trybunalski) oraz dwujezdniowej drogi krajowej nr 1 o przekroju czteropasowym z drugiej połowy lat 70. XX wieku, zwanej potocznie gierkówką (odcinek Piotrków Trybunalski – Częstochowa). Szacowany koszt realizacji to ok 3,6 mld zł.