Aston Martin, który jest samolotem
Producenci samochodów często tworzą przedziwne pojazdy koncepcyjne, o których wiadomo już od samego początku, że nie ma żadnych szans, by trafiły one do seryjnej produkcji. Takim pojazdem, a dokładniej samolotem, jest koncepcyjny Volante Vision Concept.
Stworzony przez brytyjską markę we współpracy z Uniwersytetem Cranfield, Cranfield Aerospace Solutions oraz Rolls-Royce'em (dział zajmujący się produkcją silników dla przemysłu lotniczego) koncepcyjny Volante Vision Concept jest luksusowym samolotem z funkcjami pionowego startu i lądowania (VTOL). W zamyśle ten koncepcyjny samolot ma być rozwiązaniem na coraz bardziej zatłoczone centra dużych miastach.
Przy tej okazji przypomnijmy, że Aston Martin ma już na swoim koncie takie projekty jak Project Neptune, czyli podwodną łódź, a także AM37 będącą łodzią motorową. W tym kontekście pomysł z samolotem już tak bardzo nie szokuje.
Volante Vision posiada trzy miejsca dla osób dorosłych, a do jego napędu wykorzystano układ hybrydowy, który ma zapewnić sprawne i ekonomiczne przemieszczanie się w transporcie miejskim oraz w podróżach międzymiastowych.
Przy jego projektowaniu korzystano z najnowocześniejszych rozwiązań w dziedzinie lotnictwa, elektryfikacji i autonomicznych technologii. Za projekt stylistyki nadwozia odpowiedzialny był Marek Reichman, który w swoim portfolio może się pochwalić m.in. takimi modelami jak Aston Martin DB11, nowy Vantage, DBS Superleggera oraz Aston Martin Valkyrie.
Szanse na to, by Aston Martin Volante Vision trafił do produkcji, obecnie są żadne. Kto wie jednak, czy za 5, 10, bądź 15 lat faktycznie transport powietrzny nie stanie się równie powszechny jak obecnie transport kołowy. Być może brytyjska marka odkurzy wówczas ten projekt i do swojej gamy modelowej doda latający pojazd.