Arrinera Hussarya - oficjalna wersja produkcyjna
Po kilku drażniących fotkach losowych elementów modelu, Arrinera postanowiła nie czekać dłużej i zaprezentowała oficjalną, produkcyjną wersję modelu o dość swojsko brzmiącej, choć oczywiście odrobinę przerobionej nazwie - Hussarya.
Nie wiem jak Wam, ale mi nazwa kojarzy się odrobinę z Pagani Huayra, ale to chyba skojarzenie na plus. Tak czy inaczej na zdjęciach poniżej możemy podziwiać ostateczną formę modelu. Wiemy, że wielu Czytelników jest nastawionych dość sceptycznie do Arrinery, niektórzy nawet okazują jej wrogość, ale pomijając to postarajcie się ocenić nadwozie obiektywnie.
Producent wykazuje bardzo dużą dozę romantyzmu i pociągu do poezji:
„Przez chwilę nie widać nic. Aż zagrzmiało coś i dźwięk się uczynił, jakby w tysiącu kuźni kowale młotami bili. {…} Husaria już rozpuściła konie. Boże, co za impet!” - to fragment "Potopu" Henryka Sienkiewicza, który możemy spotkać w ostatniej notce prasowej Arrinery. Ale to nie wszystko.
"Piękno, siła i manewrowość: oto główne cechy najsłynniejszej i najbardziej skutecznej w XVIIw. kawalerii na świecie - polskiej Husarii. Arrinera Hussarya czerpie z tej tradycji najlepsze cechy. Jest ucieleśnieniem marzeń o sile, szybkości oraz pięknie zawartym w jednym ciele."
Nie zagłębiamy się w kulisy produkcji modelu, ale oceniając nadwozie można z powodzeniem stwierdzić, że jest po prostu ładne. Nie ma tu rewolucji ani zachwycających kształtów, niezwykłych rozwiązań czy zaskakujących elementów - jest po prostu dobrze.
"Współczesny wyraz Husaria w literaturze polskiej był wcześniej pisany Hussarya, przykładem może być wiersz Marii Konopnickiej „Poezye”:
„Niech hussarya skrzydła bierze,
Niech stalowe lśnią pancerze”
I jak Wam się wydaje? Czy ten model ma szansę konkurować z najlepszymi? Jesteście ciekawi testów porównawczych z innymi supersamochodami?
Źródło: Informacja prasowa Arrinera