Alkolocki w końcu się pojawią
Choć od wejścia w życie przepisów, które zakładały m.in. możliwość instalowania blokad alkoholowych w samochodach osób skazanych za jazdę pod wpływem alkoholu, minie niebawem rok, wciąż brak stosownych przepisów wykonawczych. Resort infrastruktury zapewnia jednak, iż wkrótce odpowiednie rozporządzenia się pojawią.
Obowiązujące od 18 maja 2015 r. przepisy dość restrykcyjnie zaostrzyły kary dla tych kierowców, którzy zdecydują się wsiąść za kierownicę samochodu, będąc pod wpływem alkoholu. Wyższe kary grzywny (nawiązki), dłuższy okres pozbawienia prawa jazdy, kary pozbawienia wolności. Nowa ustawa wprowadziła jednak także pewną furtkę na wcześniejszy powrót za kierownicę. Sąd mógłby zwrócić prawo jazdy wcześniej, jednak pod warunkiem, że taka osoba prowadziłaby wyłącznie samochód wyposażony w blokadę alkoholową.
W tym jednak szkopuł, że resort infrastruktury wciąż nie wydał odpowiednich rozporządzeń, określających m.in. wymagania techniczne i funkcjonalne dla takich urządzeń czy też wzorów dokumentów potwierdzających ich kalibrację. Dlatego też wciąż jest to przepis martwy.
Jak informuje jednak Dziennik Gazeta Prawna jeszcze przed wakacjami powinny się pojawić brakujące przepisy. Pakiet czterech rozporządzeń jest już gotowy, jednak trzy z nich, które podlegają procedurze notyfikacji, wciąż czekają na ewentualne uwagi ze strony państw unijnych. Dopiero, gdy nie będzie żadnych zastrzeżeń, rozporządzenia będą mogły zostać podpisane i wejść w życie.
Zgodnie z obowiązującymi już przepisami, kierowca skazany za jazdę pod wpływem alkoholu, będzie mógł starać się o zwrot prawa jazdy po upływie połowy okresu, na jaki zostały mu odebrane uprawnienia. W przypadku odebrania prawa jazdy dożywotnio, sąd będzie mógł wydać decyzję o zwrocie prawa jazdy po upływie 10 lat.