Afera Volkswagena pod lupą UOKiK
Afera Diesel Gate rozlewa się na kolejne kraje. Auta niemieckiego producenta są skrupulatnie kontrolowane nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Również europejskie kraje prowadzą własne dochodzenia w tej sprawie. Także i UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające w aferze Volkswagena.
Według oficjalnych danych, potwierdzonych już przez polski oddział koncernu Volkswagen, do naszego kraju trafiło jak dotąd ok. 140 tys. aut, które mogły mieć zainstalowane oprogramowanie, manipulujące wynikami kontroli emisji zanieczyszczeń. Oprogramowanie takie może znajdować się w modelach nie tylko marki Volkswagen, ale również Audi, Skoda czy Seat. Problem może dotyczyć wersji aut wyposażonych w dwulitrowego diesla TDI typu EA 189.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, przy pomocy Transportowego Dozoru Technicznego i Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, zamierza się przyjrzeć, czy niemiecki koncern, poprzez manipulacje silnikowe, nie naruszył interesu osób, które dokonały zakupu takiego samochodu.
Podczas postępowania wyjaśniającego UOKiK będzie badał, czy konsumenci nie zostali wprowadzeni umyślnie w błąd. W tym celu przeanalizowane zostaną wszelkie dostępne materiały (reklamy, broszury informacyjne, katalogi) pod kątem informacji dotyczących emitowanego poziomu tlenków azotu oraz np. deklaracji poziomu przyjazności dla środowiska. Jeśli rzeczywisty ich poziom będzie znacząco odbiegał od podawanych w materiałach informacyjnych wartości, wówczas na polski oddział grupy VW mogą zostać nałożone kary.
UOKiK zapowiedział, że będzie również przyglądał się na bieżąco prowadzonym przez firmę działaniom naprawczym. Jeśli przeprowadzone na koszt koncernu modyfikacje wpłyną niekorzystnie na dalsze koszty eksploatacji samochodu, na jego osiągi i spalanie, wówczas będzie to również oznaczało naruszenie interesu konsumenta.
Wprawdzie nie rozpoczęły się jeszcze akcje naprawcze, których celem będą modyfikacje systemu kontrolującego poziom emisji spalin, ale już teraz na polskich stronach internetowych wszystkich czterech marek należących do grupy VW można sprawdzić, podając nr VIN swojego samochodu, czy również i my nie staliśmy się ofiarą afery Diesel Gate.