2011 - rok wielkich zmian w przepisach
Rok 2011 przyniósł wyjątkowo dużo zmian w przepisach dotyczących kierowców. Zwiększyły się wartości dopuszczalnych prędkości, ale niestety podniesieniu uległy też koszty użytkowania aut. Co dokładnie się zmieniło?
Już od Sylwestra możemy pojechać szybciej na drogach szybkiego ruchu. Dzięki zmianom w przepisach, ograniczenie prędkości maksymalnej na autostradzie podniosło się ze 130 do 140 km/h, natomiast na dwujezdniowej drodze ekspresowej – ze 110 do 120 km/h. Co ważne, wprowadzona została także 10-kilometrowa tolerancja prędkości, dzięki której nie zostaniemy ukarani mandatem, gdy prędkość przekroczymy o 10 km/h.
Kolejne dobre wieści dla kierowców dotyczą fotoradarów. W tym roku z dróg zniknąć mają wszystkie atrapy fotoradarów, a działające urządzenia mają być stawiane wyłącznie w miejscach rzeczywiście niebezpiecznych. Co więcej, strażnicy miejscy nie będą już mogli stawiać fotoradarów tak, aby kierowcy zobaczyli je w ostatnim momencie – miejsce kontroli będzie musiało być dokładnie oznakowane.
Wspominając o uprawnieniach strażników miejskich dotyczących fotoradarów, należy zaznaczyć, że nie będą oni mogli instalować urządzeń na drogach krajowych. Takie uprawnienie otrzyma Inspekcja Transportu Drogowego, która dodatkowo będzie mogła zatrzymywać do kontroli drogowej wszystkich kierowców (do tej pory kontrolowała tylko tych pracujących w transporcie).
Ucieszyć powinien fakt, że grzywna nałożona przez strażnika miejskiego za przekroczenie prędkości nie będzie mogła zostać przeznaczona na dowolny cel – pieniądze wykorzystywane będą jedynie na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz remonty dróg. Wraz z nowym rokiem wydłużony został okres oczekiwania na mandat (ze 30 aż do 180 dni), postanowiono także zająć się uproszczeniem postępowania mandatowego.
1 stycznia 2011 roku okazał się niezbyt szczęśliwą datą dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Przy zakupie samochodu z kratką przedsiębiorcy nie mogą już odliczyć pełnej stawki podatku VAT. Zniknęła ponadto możliwość odliczenia VAT-u od paliwa zakupionego do auta z kratką.
Mówiąc o podatku VAT, nie należy zapominać o jego tegorocznej podwyżce. Stawkę tą postanowiono zwiększyć z 22 do 23 procent, przez co podwyższyły się koszty związane z zakupem paliwa, części czy samych aut. Podniesieniu uległy też kwoty polis ubezpieczeniowych.
Jeszcze w tym roku w życie wejść ma przygotowywana od dawna nowa ustawa o kierujących pojazdami. Ustawa ta wprowadzić ma okres nadzoru dla młodych kierowców, nowe kategorie prawa jazdy oraz skierowanie kierowców, którzy zdobyli ponad 24 punkty karne na kurs reedukacyjny (obecnie osoby takie muszą ponownie zdać egzamin na prawo jazdy).