Szukaj

Wycieraczki samochodowe - co to jest?

Służą do zapewniania przejrzystości i czystości szyby czołowej pojazdu (w wersjach hatchback montowane są również na szybie tylnej). W obecnej postaci wycieraczki montowane są w pojazdach już od stu lat – wynalazcą jest Polak, Józef Kazimierz Hofmann. Jego projekt zyskał uznanie Forda i w 1916 roku weszły one do seryjnej produkcji.

Kiedy wymieniać?

Pióra wycieraczek należy obowiązkowo wymieniać przynajmniej raz w roku, najlepiej na wiosnę. Ze względu na niskie temperatury oraz oddziaływanie soli, gumowe pióra wycieraczek tracą swoją efektywność w zbieraniu wody. Stają się coraz bardziej sztywne i twarde, co skutkuje ich „przeskakiwaniem” po szybie samochodu oraz pojawianiem się coraz wyraźniejszych smug. W wielu wypadkach dochodzi również do naderwania gumy pióra wycieraczki i ryzyka porysowania szyby.

Gdzie szukać?

W większości pojazdów ramiona wycieraczek z zamontowanymi na nich piórami spoczywają na zewnętrznej stronie podszybia, co umożliwia łatwy do nich dostęp i wymianę. W niektórych modelach aut (głównie ze względu na ochronę przed kradzieżą), są one schowane: np. w Mercedesie E pod maską, zaś w Seacie Altei w przednich słupkach. Wymiana wycieraczek w Mercedesie E jest możliwa po wyłączeniu zapłonu w czasie ich pracy, zaś w Seacie Altei pozostaną uniesione po włączeniu i wyłączeniu zapłonu, a następnie naciśnięciu ku dołowi dźwigni sterującej ich ruchem.

Jak wymieniać i jak właściwie dobrać pióra?

Obecnie najczęściej stosowane są wycieraczki tzw. nowego typu, w których płaska i sprężysta szyna zastąpiła tradycyjny metalowy stelaż. Można je montować praktycznie we wszystkich modelach aut. W starszych rocznikowo pojazdach do ich montażu stosowane są tzw. zatrzaski uniwersalne (wymiana odbywa się poprzez uniesienie ramienia wycieraczki, wypięcie zużytego pióra z zatrzasku i włożenie w jego miejsce nowego). W nowszych pojazdach rodzaj mocowania zależy od producenta samochodu (wycieraczki są dedykowane do określonego modelu samochodu). Decydując się na kupno nowej należy kierować się przede wszystkim solidnością jej wykonania, m.in. odpornością na korozję (w przypadku wycieraczek z metalowym stelażem). Należy zwrócić również uwagę na jakość gumowych piór wycieraczek: muszą one mieć odpowiednio elastyczne krawędzie, aby płynnie przesuwać się po szybie bez ryzyka jej zarysowania.


 

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 978

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł