Wtryskiwacz benzynowy – co to jest?
To istotny element układu paliwowego, odpowiadający za dostarczanie do cylindra silnika benzynowego odpowiedniej ilości paliwa w czasie wykonywania suwu pracy. W nowoczesnych samochodach wyposażonych w czterocylindrowe silniki benzynowe, stosuje się powszechnie wielopunktowy wtrysk paliwa.
Jak funkcjonują?
Wtryskiwacze benzynowe działają w oparciu o tzw. sterownik silnika. Zawory są otwierane i zamykane (w ciągu milisekund) dzięki wbudowanemu elektromagnesowi, odpowiednio dawkując ilość dostarczanego paliwa. Wtryskiwacze realizujące wielopunktowy wtrysk paliwa są połączone ze sobą za pomocą listwy, która jest odpowiedzialna za utrzymywanie prawidłowego ciśnienie wtryskiwanego paliwa.
Co się psuje i czym się to objawia?
Wtryskiwacze benzynowe są trwałymi i stosunkowo rzadko psującymi się elementami. Ich nieprawidłowa praca (m.in. trudności z zapłonem, niemożność uruchomienia silnika, jego nierówna praca na tzw. wolnych obrotach lub większe zużycie paliwa) jest spowodowana najczęściej zatkanymi (zapieczonymi) wtryskami lub nieodpowiednim ciśnieniem paliwa w listwie zasilającej.
Jak naprawiać – z demontażem
Wtryskiwacze benzynowe można wyczyścić. Po wymontowaniu ich z listwy zasilającej, każdy wtryskiwacz jest osobno czyszczony (tradycyjne płukanie lub metoda ultradźwiękowa). Taka sama procedura dotyczy również listwy zasilającej. Na zakończenie przeprowadzane są testy rozpylania i szczelności wtryskiwaczy.
Jak naprawiać – bez demontażu
Wtryskiwacze benzynowe można udrażniać bez ich demontażu z listwy zasilającej. Odbywa się to poprzez podłączenie specjalnego urządzenia do układu paliwowego samochodu i uruchomienie silnika na biegu jałowym (odpowiednie środki czyszczą nie tylko wtryski, ale także komorę spalania i zawory). Do czyszczenia wtryskiwaczy stosuje się również metodę ultradźwiękową.
Które kupować i jak wymieniać?
Uszkodzony wtryskiwacz benzynowy można zastąpić nowym, używanym lub regenerowanym (przed montażem konieczne jest dokładne sprawdzenie ich charakterystyki i przystosowania do określonego typu silnika). Po zamontowaniu odpowietrza się listwę zasilającą i pozostawia włączony silnik na wolnych obrotach (kontrola potencjalnych wycieków paliwa).