Szukaj

Test łosia - co to jest?

Test łosia to jeden z typu testów parametrów dynamicznych samochodu, który polega na sprawdzeniu stabilności i skuteczności  podczas manewru awaryjnego omijania przeszkody na drodze. Test polega na przejechaniu wyznaczonego pachołkami slalomu z jedną zmianą pasa jazdy lewy i jedną na prawy. 

Testowi łosia poddawane są nowe samochody przed wprowadzeniem do produkcji (przez odpowiednie instytucje kontrolujące) oraz już obecne na rynku (przez niezależne stowarzyszenia i media).

Test łosia - skąd się wziął?

Początków testów łosia należy szukać w Szwecji, gdzie znaczna część wypadków od zawsze powodowana była przez pojawiające się nagle na drodze dzikie zwierzęta. Najczęściej był to właśnie upamiętniony w nazwie, nieszczęsny łoś. W przypadku wielu samochodów, które nie były projektowane z myślą o takim scenariuszu, nagłe manewry przy wyższych prędkościach kończyły się znacznymi przechyłami, a w konsekwencji - poślizgami lub nawet dachowaniem. 

Podobne incydenty działy się jeszcze wiele lat. Jednym z najbardziej znanych przypadków oblania testu łosia było słyne dachowanie nowego Mercedesa klasy A pierwszej generacji 21 października 1997 roku, w wyniku którego na chwilę przed oddaniem nowego modelu klientom niemiecki producent został zmuszony jeszcze do wprowadzenia w nim znaczących poprawek w zawieszeniu i zbieżności kół

 

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 978

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł