NVA (z ang. Night Vision Assistant) – co to jest?
W tłumaczeniu: Asystent Jazdy Nocnej, to system wspomagający jazdę w warunkach nocnych. Po raz pierwszy pojawił się w 2000 roku w Cadillacu Deville. Dwa lata później Toyota wprowadziła go w Lexusie LX 470 oraz modelu Landcruiser Cignus. W 2010 roku system ten trafił do Audi A8 D4.
Jak to działa?
Asystent jazdy nocnej może wyświetlać obraz z kamery termowizyjnej umieszczonej za przednią szybą pojazdu na dwa sposoby. W Mercedesie i Audi odbywa się to ma tablicy wskaźników, w BMW i Lexusie – na ekranie sytemu multimedialnego.
Systemy pasywne – gdzie montowane?
W systemach pasywnych kamera podczerwieni rejestruje promieniowanie cieplne emitowane przez ciała fizyczne, w przedziale temperatur spotykanych w warunkach codziennych. Ten rodzaj asystenta jazdy nocnej jest montowany w BMW i Audi.
Zalety i wady
Systemy pasywne zapewniają zasięg do 300 m oraz wysoki kontrast obiektów. Obraz jest jednak dość słabej jakości, co pogłębia się przy wyższych temperaturach, np. w upalne noce.
Systemy aktywne – gdzie montowane?
Z kolei w systemach aktywnych wykorzystywane są osobne reflektory podczerwieni. Oświetlają one drogę przed samochodem na dystansie do 150 m. Światło odbija się od obiektów, dzięki czemu generowany jest kontrast termiczny między obiektami a tłem rejestrowanym przez kamerę podczerwieni. Ten rodzaj asystenta jazdy nocnej jest montowany w Lexusie i Mercedesie.
Zalety i wady
Zalety systemów aktywnych stanowią obraz wyższej jakości, niż w przypadku systemów pasywnych oraz skuteczniejsza praca przy wyższej temperaturze otoczenia. Wadą jest natomiast gorsza praca we mgle i deszczu oraz krótszy zasięg (w granicach 150 metrów).
Z dodatkowymi funkcjami
W najnowszych modelach Mercedesa, BMW i Audi, asystent jazdy nocnej dysponuje funkcją wykrywania pieszych oraz zwierząt: na wyświetlaczu określony obiekt jest podświetlony za pomocą ujęcia go w ramkę. W zależności od stopnia niebezpieczeństwa ramka jest żółta lub czerwona, a ostrzeżenie dodatkowo wzmocnione sygnałem dźwiękowym.