Lusterko fotochromatyczne to lusterko wewnętrzne, którego zadaniem jest automatyczne ściemnianie w celu zapobiegania oślepienia kierowcy przez światła pojazdów jadących z tyłu. Zaletą tego typu lusterka jest również zwiększenie widoczności kierującego pojazdem.
Jak działa lusterko fotochromatyczne? (metoda chemiczna)
Działanie lusterka fotochromatycznego może być realizowane w oparciu o dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest tak zwana metoda chemiczna. Na warstwę szkła nakładany jest specjalny czynnik chemiczny, który pochłania nadmierną ilość światła, automatycznie zmniejszając właściwości powierzchni do odbijania promieni.
Jak działa lusterko fotochromatyczne? (czujnik elektroniczny)
W przypadku tego rozwiązania czynnik chemiczny został zastąpiony czujnikiem natężenia światła. Dokonuje on bieżących pomiarów przez cały okres uruchomienia silnika. W momencie zarejestrowania dużego natężenia światła dochodzącego z zewnątrz pojazdu, lusterko zostaje przyciemnione. Odwrotnie działa gdy zmniejszy się natężenie światła. Większość obecnie montowanych usterek fotochromatycznych zawiera również czujniki deszczu.
W przypadku lusterka, którego funkcjonowanie jest oparte o metodę chemiczną, wystarczy jedynie zdemontować stare lusterko i założyć nowe. Decydując się na lusterko sterowane czujnikiem natężenia światła również można zamontować je samodzielnie. Najprostszym rozwiązaniem na uruchomienie go jest podłączenie do oświetlenia wewnętrznego kabiny pojazdu.