LNG (ang. Liquified Natural Gas) to skroplony, wysokometanowy gaz ziemny, oznaczany chemicznym skrótem CH4. Komercyjnie występuje on pod postacią płynną w celu ułatwienia transportowania i magazynowania w miejscach, które znajdują się poza zasięgiem tradycyjnych sieci gazowych.
Gaz ziemny jest schładzany do temperatury -162 st. C. W wyniku tego zabiegu jego objętość zmniejsza się o ponad 600 razy. Dodatkowo gaz oczyszcza się z wilgoci, dwutlenku węgla, azotu i węglowodorów ciężkich. W wyniku tego uzyskuje się związek bezwonny, bezbarwny i nietoksyczny. LNG charakteryzuje się ponadto o wysoką liczbą oktanową rzędu 130. Przed dostarczeniem do instalacji gazowej odbiorcy jest dodatkowo nawaniany.
Gaz ziemny w postaci skroplonej da się transportować w efektywny sposób cysternami do stacji regazyfikacji znajdującej się w pobliżu odbiorcy. LNG będąc paliwem ekologicznym jest preferowany w Europie, jako nośnik energii do produkcji ciepła technologicznego, z powodzeniem zastępując oleje opałowe oraz LPG.
Gaz ziemny CH4 można przewozić zarówno cysternami samochodowymi, jak i kolejowymi. Do dłuższego (międzykontynentalnego) transportu służą zaś specjalne statki nazywane metanowcami.