Immobiliser – co to jest?
To system zabezpieczający samochód przed uruchomieniem w przypadku kradzieży, poprzez blokadę układu zapłonowego lub komputera sterującego jego pracą.
Jak jest zbudowany?
Immobiliser składa się z dwóch części. Pierwszą z nich stanowi transponder (nadajnik), zazwyczaj umieszczony przy kluczykach samochodowych. Może on występować w formie pilota lub jest wbudowany w obudowę kluczyka (w większości nowych pojazdów). Druga część immobilisera to centralka (odbiornik) zamontowana wewnątrz pojazdu.
Co się psuje?
Najczęściej uszkodzeniom ulegają transpondery. Naprawa polega na wykasowaniu uszkodzonego nadajnika i wgraniu nowego do pamięci procesora. Awariom ulegają też tzw. pętle indukcyjne znajdujące się przy stacyjce (odczytują sygnał z nadajnika pozwalając na uruchomienie zapłonu). Zdarza się również, iż psują się immobilisery montowane fabrycznie w sterowniku silnika. Nie tylko zabezpieczenie Kluczyki samochodowe we współczesnych pojazdach nie służą już tylko do otwierania samochodu i rozbrajania immobilisera. Są w nich zakodowane również takie dane, jak przebieg pojazdu, data pierwszej rejestracji, numer VIN, termin kolejnego przeglądu, itp.