Szukaj

Filtr powietrza - co to jest?

Element układu dolotowego (doprowadzającego powietrze) silnika spalinowego, odpowiedzialny za oczyszczanie zasysanego do komory spalania powietrza z zanieczyszczeń. Zwykle umieszcza się go zaraz za wlotem powietrza do układu, w silnikach z doładowaniem i wyposażonych w intercooler umieszcza się go przed intercoolerem.

Wyróżnia się filtry suche (powietrze przechodzi przez materiał filtracyjny) oraz mokre (medium filtracyjnym jest olej pokrywający filtr). W samochodach osobowych stosuje się głównie pierwszy typ filtrów.

Budowa filtra powietrza

Filtr powietrza składa się z obudowy i umieszczonego w jej wnętrzu materiału filtracyjnego. Obudowa wykonana jest z poliuretanu, stanowiąc jednocześnie uszczelkę dla materiału filtracyjnego. Od dokładności jej przylegania do tego ostatniego zależy jakość filtracji zasysanego powietrza – dopuszczalna maksymalna utrata powietrza przez nieszczelności wynosi 200 cm³/min w przedziale temperatur od -40 do +100 st. C.

Podstawowym materiałem stosowanym w większości filtrów montowanych w pojazdach jest papier na bazie celulozy z różnymi dodatkami, nasączony dodatkowo żywicami. Zdolność pochłaniania zanieczyszczeń wynosi w granicach 190-220 g/m². W droższych filtrach stosowane są również materiały wielowarstwowe (pochłanianie w granicach 230-250 g/m²) oraz włókniny (900-1100 g/m²).

Dlaczego filtr wygląda jak harmonijka?

Papier filtracyjny nie jest gładki, ale ma charakterystyczne zagięcia zabezpieczone przed potencjalną deformacją za pomocą nitki kleju. Plisowanie jest zabiegiem celowym, zwiększa bowiem powierzchnię filtracyjną bez zwiększania rozmiarów filtra. Dodatkowo w celu zwiększenia chłonności filtrów, na płaskich powierzchniach papieru filtracyjnego wykonywane są specjalne przetłoczenia. Dzięki nim pomiędzy plisami pojawiają się szczeliny, w które wnikają i są zatrzymywane zanieczyszczenia. W droższych filtrach montowana jest również specjalna metalowa siatka, której zadaniem jest dodatkowe wzmacnianie konstrukcji filtra.

Kiedy wymieniać?

Filtry powietrza należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta danego pojazdu, ale zależnie od środowiska, w jakim porusza się pojazd. Należy unikać jazdy z niedrożnym (zatkanym) filtrem, ponieważ wpływa to na niewłaściwy skład mieszanki paliwo-powietrznej i skutkuje wyższym spalaniem, a w konsekwencji przyspieszonym zużyciem silnika na skutek przedostawania się szkodliwych cząstek zanieczyszczeń.

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 978

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł