Firma Mazda, której korzenie siÄ™gajÄ… 1920 r., pierwszy samochód osobowy wyprodukowaÅ‚a niemalże 40 lat później. DziÅ› Mazda sÅ‚ynie m.in. z tego, że jest jednym z nielicznych producentów samochodów, który dziaÅ‚a na rynku niezależnie, choć zarówno w przeszÅ‚oÅ›ci, jak i obecnie Mazda wspóÅ‚pracowaÅ‚a z różnymi koncernami. Mazda, również jako jeden z nielicznych producentów samochodów, wciąż stawia dość mocno na rozwój silników spalinowych.
PoczÄ…tki historii firmy, która daÅ‚a podwaliny pod markÄ™ Mazda, siÄ™gajÄ… 1920 r., kiedy to Jujiro Matsuda wspólnie z grupÄ… inwestorów zaÅ‚ożyÅ‚ w Hiroszimie firmÄ™ Toyo Cork Kogyo. PoczÄ…tkowo przedsiÄ™biorstwo to zajmowaÅ‚o siÄ™ produkcjÄ… obrabiarek, innych maszyn, a także części do pojazdów, zaÅ› podczas II wojny Å›wiatowej także broni dla japoÅ„skiej armii.
Pierwszym pojazdem samochodowym byÅ‚ wprowadzony do sprzedaży w 1931 r. trójkoÅ‚owy model o nazwie Go, który byÅ‚ poÅ‚Ä…czeniem motocykla i auta dostawczego. W 1934 r. po raz pierwszy też pojawiÅ‚a siÄ™ nazwa Mazda, nawiÄ…zujÄ…ca z jednej strony do nazwiska zaÅ‚ożyciela firmy, a z drugiej do staroperskiego boga Å›wiatÅ‚a i ognia Ahura-Mazdy, jednak na samochodach nazwa ta pojawiÅ‚a siÄ™ dopiero w latach 70., a oficjalnie nazwa ta zaczęła obowiÄ…zywać dopiero w 1984 r. W latach 40. Mazda wprawdzie opracowywaÅ‚a pierwsze prototypy samochodów osobowych, jednak dziaÅ‚ania wojenne, a nastÄ™pnie zrzucenie bomby atomowej na HiroszimÄ™ spowodowaÅ‚y znaczne zniszczenia fabryki Mazdy i konieczność odÅ‚ożenia planów dotyczÄ…cych produkcji samochodów.
Na przeÅ‚omie lat 50. i 60 minionego wieku Mazda wprowadziÅ‚a do sprzedaży dwumiejscowe coupe R360 o niezwykle lekkiej konstrukcji, dziÄ™ki której Å›rednie spalanie wynosiÅ‚o nieco powyżej 3 l/100 km. W 1962 r. pojawiÅ‚a siÄ™ Mazda Carol o nadwoziu sedan, a także pierwszy pickup marki, który zapoczÄ…tkowaÅ‚ seriÄ™ B. Na poczÄ…tku lat 60. Toyo Cork Kogyo nabyÅ‚a od firmy NSU Motorenwerke i niemieckiego inżyniera Feliksa Wankla prawa do produkcji silników rotacyjnych (tzw. silnika Wankla).
Dzięki nowym konstrukcjom silnika w ciągu dekady lat 60. samochody Mazdy rozwinęły się diametralnie pod względem mocy, czego najlepszym przykładem był sportowy model Mazda 110S Cosmo z silnikiem chłodzonym cieczą. Kolejnymi modelami produkcyjnymi były m.in. Mazda Familia R100, Savannah RX-3 oraz Capella RX-2. Pod koniec tej dekady japońska marka zdecydowała się wejść na rynek Europy oraz amerykański.
Kryzys poczÄ…tka lat 70. sprawiÅ‚, że Ford staÅ‚ siÄ™ wÅ‚aÅ›cicielem 25% udziaÅ‚ów w Maździe. Na rynku amerykaÅ„skim spory sukces odniosÅ‚a póÅ‚ciężarówka Mazda Titan. DebiutujÄ… też sportowe coupe Mazda RX-7 oraz duży sedan Luce.
Przez kolejne lata Mazda korzystaÅ‚a z wielu rozwiÄ…zaÅ„ technologicznych Forda, co pozwoliÅ‚o jej przetrwać trudne lata kryzysu. WspóÅ‚praca ta zaowocowaÅ‚a także pojawieniem siÄ™ przeÅ‚omowej Mazdy 323 (w Ameryce znana jako Familia GLC) i Mazdy 626 (Capella). Pierwsza z nich byÅ‚a nawet przez pewien okres numerem jeden pod wzglÄ™dem sprzedaży na rynku japoÅ„skim Japonii wyprzedzajÄ…c m.in. ToyotÄ™ CorollÄ™. Kooperacja z Fordem wyraźna byÅ‚a także przy modelu Mazda MX-6, który bazowaÅ‚ na konstrukcji Forda Probe. Koniec dekady japoÅ„ska marka zakoÅ„czyÅ‚a wprowadzeniem roadstera Eunos, w Europie znanego jako Mazda MX5, zaÅ› w Japonii jako Miata. MaÅ‚a Mazda zostaÅ‚a wybrana w 1989 r. samochodem roku i szybko okazaÅ‚a najpopularniejszym roadsterem na Å›wiecie.
KoÅ„cówka XX w. byÅ‚a trudnym okresem dla Mazdy. Trzecia generacja RX-7 nie przyniosÅ‚a spodziewanych wzrostów sprzedaży, a sama Mazda MX-5 nie byÅ‚a w stanie zapewnić odpowiednich dochodów. Produkowana od 1996 r. Mazda 2 (Demios) również nie zmieniÅ‚a znaczÄ…co sytuacji firmy. Kierownictwo Mazdy zdecydowaÅ‚o siÄ™ na rozszerzenie palety modeli poprzez wydzielenie trzech nowych marek w Japonii: Eunos, Anfini i Autozam. Z kolei w Stanach Zjednoczonych zdecydowano siÄ™ na wprowadzenie luksusowej marki Amati, zaÅ› w Europie Xedos.
Dopiero nowe stulecie przyniosÅ‚o pewnÄ… poprawÄ™ w sytuacji Mazdy. PrzeÅ‚om przyszedÅ‚ w 2004 r., kiedy do sprzedaży trafiÅ‚y takie modele jak Mazda 6 (Atenza), sportowy RX-8 i Mazda 3 (Axela). Ich niespodziewana popularność pomogÅ‚y marce zdobyć nowych klientów, co przeÅ‚ożyÅ‚o siÄ™ na poprawÄ™ sytuacji finansowej firmy.
Mazda postawiÅ‚a także na rozwój w segmencie SUV-ów. W 2006 r. pojawiajÄ… siÄ™ duże SUV-y: Mazda CX-7 oraz CX-9, w 2012 r. doÅ‚Ä…cza do nich Mazda CX-5, zaÅ› w 2015 r. Mazda CX-3.
przyspieszenia
spalania
wyciszenia
Oceny Aut 6 999 ocen