Zakupowy zawrót głowy – wybór instrumentu finansowego
Kiedyś sprawa była prosta. Gdy chciało się kupić samochód, a nie miało się wystarczającej ilości gotówki i nie miało od kogo pożyczyć, trzeba było udać się do banku i liczyć na to, iż będziemy posiadać odpowiednią zdolność kredytową. Dziś wybór odpowiedniej opcji finansowania zakupu auta bywa równie długotrwały jak wybór właściwego modelu samochodu.
Powyższe nie dotyczy jednak osób fizycznych, u których - przynajmniej w Polsce - wciąż tkwi przekonanie, iż tylko nabycie na własność jest jedynym słusznym sposobem posiadania samochodu. Dlatego wśród nabywców indywidualnych wciąż przeważa opcja zakupu za gotówkę, ewentualnie przy skorzystaniu z kredytu bankowego, gdy cena kupowanego auta okazuje się być wyższa od zgromadzonych środków pieniężnych. Rzadko kiedy osoba fizyczna zastanawia się nad rzeczywistymi kosztami kredytu, porównując je z potencjalnymi zyskami z ewentualnych inwestycji. A jeszcze mniej osób, stojąc przed dylematem wyboru sposobu sfinansowania samochodu, rozważa taki instrument jak leasing konsumencki. Wydaje się, iż w naszym kraju leasing i owszem, jest już znanym pojęciem, ale gdyby zapytać przeciętnych przechodniów, to góra jedna na dziesięć osób wiedziałaby, że z leasingu mogą skorzystać również prywatne osoby.
Na szczęście całkowicie odmienna jest świadomość wśród zarządzających firmami w naszym kraju, dla których samo posiadanie auta nie ma żadnej przewagi nad jego użytkowaniem. Gdyby bowiem i tu stawiano wyłącznie na zakup za gotówkę, to przedsiębiorczość w naszym kraju nie miałaby środków na różnego rodzaju inwestycje, gdyż większość środków pieniężnych byłaby lokowana w zakup aut. A ciężko taki zakup nazwać opłacalną formą inwestycji gotówki.
Problemem wśród właścicieli firm nie jest zatem rezygnacja z zakupu gotówkowego, co wybór odpowiedniej, czyli w tym przypadku najbardziej opłacalnej formy zakupu. Trzeba dodać, iż mając do wyboru takie instrumenty finansowe, jak najbardziej popularne obecnie: kredyt bankowy, leasing auta oraz wynajem długoterminowy wraz ze wszystkim mutacjami, wybór najlepszej opcji wcale do łatwych zadań nie musi należeć. Często też tak bywa, iż w przypadku jednej firmy czy rodzaju prowadzonej działalności najlepsza może okazać się opcja X, podczas gdy przy innym profilu działalności już bardziej opłacalna może być opcja Y. Decydujące mogą okazać się również takie elementy jak: wartość samochodu, czas kredytowania/leasingowania auta, a nawet kwestia, czy firma jest podatnikiem VAT.
Problemem jest też fakt, iż wszystkie instrumenty mają swoje wady, które często są odczuwalne natychmiast, zaś ewentualne korzyści bywają zauważalne dopiero po jakimś czasie. I tak na przykład w przypadku kredytu bankowego firmy narzekają na skomplikowane procedury, dużą liczbę dokumentów, jakie należy przedłożyć w banku, i stosunkowo długi czas oczekiwania na decyzję kredytową. Poza tym firmy bywają w takiej sytuacji dość mocno "prześwietlane" przez banki i wszelkie nieprawidłowości mogą sprawić, że bank odmówi udzielenia kredytu. Poza tym samochody zakupione na kredyt wpływają ujemnie na zdolność kredytową firmy i za jakiś czas mogą pojawić się problemy z uzyskaniem kolejnego kredytu.
Wady znajdziemy jednak i w pozostałych opcjach finansowych. Wprawdzie leasing auta jest dużo prostszą (i co za tym idzie - szybszą) metodą niż kredyt, ale nie będąc właścicielem takiego pojazdu ograniczone są możliwości do jego rozporządzania. Bez zgody leasingodawcy nie będzie możliwe nie tylko odsprzedanie takiego samochodu, ale również jego podnajem czy przeprowadzenie jakichś modyfikacji. Ponadto okres umowy leasingu jest dość krótki, nie przekracza pięciu lat.
Jeszcze mniejsze możliwości do rozporządzania samochodem są w przypadku wyboru wynajmu długoterminowego. Tu w zasadzie wszystko określa umowa zawarta z firmą CFM. Może tak być, iż nie będzie możliwości wyjazdu poza granice kraju, bądź pojawią się określone miesięczne limity kilometrów, których przekroczenie może powodować naliczenie dodatkowych kar pieniężnych. W zależności od liczby wybranych usług dodatkowych, koszt wynajmu długoterminowego będzie się dosyć sporo wahał. Generalnie jednak jest to najtańszy sposób nabycia samochodu przez przedsiębiorcę.
Duży wpływ na wybór właściwej metody finansowania nabycia auta odgrywają jednak korzyści podatkowe. A te również w sporej mierze mogą zależeć od konkretnego otoczenia, w jakim funkcjonuje dane przedsiębiorstwo. Uogólniając jednak można powiedzieć, iż najmniej korzystny podatkowo jest kredyt. Kosztem dla firmy są tu tylko faktycznie zapłacone odsetki oraz odpisy amortyzacyjne. Ponieważ jednak normatywny okres amortyzacyjny dla pojazdów samochodowych trwa 5 lat, to przez ten czas należy takich odpisów dokonywać, nawet gdy umowa kredytowa będzie trwała krócej.
Leasing auta jest korzystniejszy dla firm, które wszystkie poniesione opłaty (wpłata wstępna, raty leasingowe, dodatkowe opłaty) mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Leasing nie wpływa też ujemnie na ocenę zdolności kredytowej.
Aby przekonać do siebie przedsiębiorców, banki, firmy leasingowe czy z branży CFM tworzą nowe produkty, które lepiej mają spełniać coraz bardziej wyszukane potrzeby właścicieli firm. Coraz popularniejsze stają się więc wszelkiej maści mutacje wynajmu długoterminowego czy leasingu auta. Przykładowo w ofercie Leasing Easy Drive, w której to przez okres trwania umowy spłaca się jedynie rynkową utratę wartości samochodu, można wybrać pomiędzy trzy- lub czteroletnim okresem leasingowania z dwoma opcjami po zakończeniu tego okresu. Możliwy jest, jak w typowej umowie leasingu, wykup samochodu, ale można go zwrócić i rozpocząć kolejną umowę. W ten sposób miesięczne raty za używanie auta plus ewentualne dodatkowe usługi są stosunkowo niskie i po okresie trwania takiej umowy, nie korzystając z opcji wykupu, można podpisać nową umowę z nowym autem prosto z salonu.
Różnorodność dostępnych opcji finansowych może naturalnie przysporzyć niezłego zawrotu głowy, ale dzięki temu można znaleźć najbardziej optymalną propozycję, idealnie skrojoną na często dość nietypowe potrzeby przedsiębiorstwa i optymalną również pod kątem finansowym.