Wzrost świadomości bezpieczeństwa na drodze

Od kilku lat Polacy przywiązują coraz większą wagę do sezonowej wymiany ogumienia w swoich autach. Na ośnieżonych drogach w Polsce pojawia się obecnie ponad 60% samochodów wyposażonych w zimówki, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Dlaczego inwestujemy w drugi komplet opon? Co przyczynia się do faktu, że rezygnujemy z opon całorocznych na rzecz opon przystosowanych do wymagających warunków atmosferycznych? Na te pytania odpowie specjalista Pirelli, Piotr Łygan.

Świadome dbanie o bezpieczeństwo jazdy to dość nowe, ale bardzo szybko postępujące zjawisko wśród polskich kierowców. Podobnie, jak na całym świecie, segment opon zimowych w naszym kraju rośnie o ponad 5% rocznie. Taka sytuacja jest wynikiem bardzo wielu czynników, wpływających na zmianę całościowego nastawienia kierowców do opon sezonowych.

Jeszcze kilka lat temu nie każdy kierowca wiedział, że na rynku dostępne są trzy rodzaje opon: letnie, zimowe i całoroczne. Obecnie sytuacja jest inna. Większość z nas doskonale wie, że opona zimowa różni się nie tylko pod względem wzoru bieżnika zapewniającego lepsze odprowadzanie wody, czy błota spod kół, ale również składem mieszanki, który utrzymuje odpowiednią elastyczność gumy.

„Koncerny oponiarskie, takie jak Pirelli, od kilku lat edukują społeczeństwo pod kątem bezpieczeństwa jazdy w trudnych atmosferycznie warunkach. I teraz zauważamy efekt tych działań. Świadomość dbania o bezpieczeństwo swoje i naszych pasażerów wynika m.in. z faktu, że coraz więcej wymagamy od naszych samochodów. Nasze pojazdy wyposażane są w różnego rodzaju systemy bezpieczeństwa: poduszki powietrzne, ABS, system kontroli trakcji. Bezpieczeństwo staje się coraz ważniejsze. 70% kierowców, podaje bezpieczeństwo jako powód zakupu opon zimowych” – powiedział specjalista Pirelli, Piotr Łygan.

Bardzo ważnym czynnikiem warunkującym zakup opon zimowych jest fakt, że nowoczesne opony zimowe zaprojektowane są w taki sposób, aby ich skuteczność w warunkach zimowych nie odbywała się kosztem utraty jakości i komfortu jazdy. Gdy tylko temperatura spada poniżej 7% C opony zimowe zdecydowanie przewyższają ich letnie, czy całoroczne odpowiedniki. Lepiej trzymają się nawierzchni drogi, lepiej utrzymują stabilność pojazdu, zmniejszają drogę hamowania i możliwość poślizgu.

Aby jednak opony zimowe spełniały stawiane przed nimi zadania, musimy pamiętać o kilku bardzo ważnych elementach. Bez nich nasze opony, mimo że zimowe, nie zagwarantują nam bezpieczeństwa na ośnieżonej i oblodzonej nawierzchni.

Dodano: 20 lat temu,
autor: Motoricus.pl
Zobacz inne artykuły
Bezpieczeństwo w Mazda CX-60 – czyli systemy wspomagające i ochrona
Chcesz poczuć się jak właściciel ponad 3000 aut, których nie musisz naprawiać ani ubezpieczać? Takie rzeczy tylko w Traficarze
Okazje ze Stanów mogą być pułapką, ale nie muszą. Oto, jak sobie z nimi radzić
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .