Volvo Cars inwestuje w Spectralis – startup rozwijający technologie optyczne

Volvo Cars Tech Fund to fundusz stworzony do inwestowania w obiecujące technologie przyszłości. Jego najnowszą inwestycją jest start-up Spectralis, który zajmuje się technologiami optycznymi i systemami wyświetlania obrazu.

Volvo Cars utworzyło fundusz, który inwestuje w obiecujące projekty technologiczne na wczesnym etapie rozwoju. Tym razem inwestorzy zainteresowali się firmą Spectralis, który zajmuje się technologiami optycznymi i technologiami wyświetlania . Te rozwiązania mogą przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa samochodów i znacząco ułatwić prowadzenie samochodu.

Firma Spectralis ma siedzibę w Izraelu. Na początku zajmowała się projektami wykorzystywanymi w branży lotniczej. Obecnie Spectralics tworzy najnowocześniejszą infrastrukturę obrazowania i optyczną obejmującą materiały, sprzęt i oprogramowanie, umożliwiając szeroką gamę zaawansowanych możliwości optycznych.

Jednym z podstawowych rozwiązań firmy jest wielowarstwowy cienki łącznik (MLTC), który jest nowym rodzajem cienkiej folii optycznej. Doskonale sprawdza się naklejana na przezroczyste powierzchnie o wszystkich kształtach i rozmiarach. Technologia ta, zintegrowana z przednią szybą lub szybami samochodu, może być wykorzystywana do nakładania obrazów na szybę.

Jeśli zastosujemy taką przezierną folię z możliwością wyświetlania obrazów, możemy na powierzchni całej szyby czołowej wyświetlać dodatkowe wskazówki nawigacyjne, ostrzeżenia, itp. Taka rozszerzona rzeczywistość jest stworzona przez obiekty wirtualne i te faktycznie istniejące. Kierowca nie musi odrywać wzroku od jezdni, bo wszystkie niezbędne dane ma przed sobą. Tradycyjne wyświetlacze typu head-up mają niewielką powierzchnię. Tutaj możliwości wyświetlania są znacznie bardziej imponujące.  

"Spectralics to firma, która rozwija bardzo obiecującą technologię" – powiedział Henrik Green, dyrektor ds. produktu w Volvo Cars. Wspierając ich rozwój, możemy wykorzystać potencjał ich produktów w przyszłych samochodach Volvo.

Inne potencjalne zastosowania tej technologii obejmują zaawansowane filtry do różnych zastosowań, czujniki w kabinie, odporne na efekt oślepiania kamery przednie i cyfrowe projekcje holograficzne.

"Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z postępowym liderem technologicznym, takim jak Volvo Cars" –  powiedział Ran Bar-Yosef, współzałożyciel i dyrektor generalny Spectralics. Widzimy wiele punktów stycznych Volvo Cars i naszej wizji. Nowe rozwiązania Volvo to idealne środowisko dla nas, by rozwijać nowe technologie.

Spectralics jest uczestnikiem programu MobilityXLab w Göteborgu w Szwecji i zarazem częścią sieci DRIVE w Tel-Awiwie w Izraelu. Zarówno MobilityXLab jak i DRIVE są inkubatorami obiecujących start-upów z pomysłami, które mogą stanowić przełom w sektorze mobilności. Volvo Cars jest wiodącym partnerem w obu inicjatywach od 2017 roku.

"Ta inwestycja jest kolejnym wynikiem naszej udanej współpracy z MobilityXlab i DRIVE i pogłębia nasze relacje z tymi innowacyjnymi partnerami" – powiedział Lee Ma, szef Volvo Cars Tech Fund. Spectralics ma portfolio rozwiązań pasujące do nas i wierzymy, że ich technologia ma potencjał, aby ustanowić standard dla następnej generacji wyświetlaczy i kamer.

 Fundusz Volvo Cars Tech został uruchomiony w 2018 roku i inwestuje w start-upy technologiczne o wysokim potencjale na całym świecie. Koncentruje swoje inwestycje na strategicznych trendach technologicznych zmieniających branżę motoryzacyjną, takich jak sztuczna inteligencja, elektryfikacja i autonomiczna jazda.

 

Volvo Car Group w 2020 r.

W roku obrotowym 2020 Volvo Car Group odnotowała zysk operacyjny w wysokości 8,5 mld SEK (14,3 mld SEK w 2019 r.). Przychody w tym okresie wyniosły 262,8 mld SEK (274,1 mld SEK). W całym 2020 r. światowa sprzedaż osiągnęła poziom 661 713 (705 452) samochodów, co oznacza spadek o 6,2% w porównaniu z 2019 r.

O Volvo Car Group

Firma Volvo Cars została założona w 1927 r. Obecnie Volvo to jedna z najbardziej znanych i cenionych marek samochodów na świecie. W 2020 r. sprzedano 661 713 samochodów w ok. 100 krajach. Od 2010 r. Volvo Cars jest własnością Zhejiang Geely Holding Group.

W grudniu 2020 r. firma Volvo Cars zatrudniała ok. 40 000 (41 500) pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy. Siedziba główna Volvo Cars, dział rozwoju produktu, marketingu i administracji znajdują się w Göteborgu w Szwecji. Siedziba główna Volvo Cars w APAC znajduje się w Szanghaju. Główne zakłady produkcyjne spółki znajdują się w Göteborgu (Szwecja), Gandawie (Belgia), Karolinie Południowej (USA), Chengdu i Daqing (Chiny), natomiast silniki produkowane są w Skövde (Szwecja) i Zhangjiakou (Chiny), a elementy nadwozia w Olofström (Szwecja).

W ramach nowego celu firma Volvo Cars dąży do zapewnienia klientom swobody poruszania się w sposób spersonalizowany, zrównoważony i bezpieczny. Cel ten przekłada się na szereg ambicji biznesowych – przykładowo do połowy dekady firma planuje, aby połowa jej globalnej sprzedaży obejmowała samochody w pełni elektryczne oraz aby doszło do nawiązania relacji z 5 mln klientów bezpośrednich. Volvo Cars zobowiązuje się również do ciągłego zmniejszania śladu węglowego, a celem firmy jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 r.

Dodano: 2 lata temu,
autor: Artykuł Sponsorowany
Zobacz inne artykuły
Chcesz kupić dobre auto używane? Pokażemy Ci, jak to zrobić bezpiecznie i wygodnie
Jaki rejestrator jazdy najlepszy? Ranking kamer samochodowych
Czy ubezpieczenie auta musi być drogie? Inszury.pl, bo cena jest ważna
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .