Encyklopedia silników: Škoda 1.2 TSI E211 (benzynowy)

Kiedy w 2009 r. silnik o tej nazwie debiutował, niedługo potem okazało się, że jest wadliwy. Szybko wdrożono akcje serwisowe i wymiany uszkodzonych jednostek, ale koncern Volkswagena już wtedy wiedział, że ta konstrukcja długo nie pożyje. Dlatego opracował dość szybko następcę z zupełnie nowymi rozwiązaniami.

Silnik 1.2 TSI w odmianie EA211 był następcą EA111. Jest sporo podobieństw, takich jak pojemność, 4-cylindrowa konstrukcja i nawet poziomy mocy. Jednak zupełnie nowa jest głowica – z dwoma wałkami rozrządu, a nie jednym i z 16 zaworami, a nie ośmioma. A to wszystko napędzane paskiem zębatym – nie łańcuchem.

To właśnie łańcuchowy napęd rozrządu był piętą achillesową poprzednika, więc Volkswagen, a konkretnie Škoda, zdecydowała się na bezpieczniejsze rozwiązanie.

Efekt był piorunujący. Wszystkie dotychczasowe problemy wynikające z rozciągniętego łańcucha przeszły do historii. "Nagle" turbosprężarki, cylindry i tłoki zyskały na trwałości. Nawet pasek rozrządu zaleca się wymieniać co 200 tys. km, kiedy poprawione łańcuchy EA 111 zaleca się wymieniać co 100-150 tys. km. Olej nadmiernie znika tylko przy ostrej eksploatacji, ale też nie w takim stopniu, jak w 1.8 czy 2.0 TSI.

Do dotychczasowych poziomów mocy — 86,90 i 105 KM — dołączyła jeszcze wersja 110-konna z maksymalnym momentem obrotowym 200 Nm. Jest to jeden z najlepszych benzyniaków Grupy VW ostatnich lat i tu nie należy łączyć określenia TSI z tym, co spotkało użytkowników silników o większej pojemności. Co ważne, motor EA211 okazał się jeszcze oszczędniejszy od poprzednika. 

Niestety, przetrwał tylko do 2017 roku. Wtedy został zastąpiony przez dwa inne. Rolę słabszych odmian przejął 1.0 TSI, a tych mocniejszych wariant 1.5 TSI. Oba z filtrem GPF, którego 1.2 TSI nie miał.  

Motor 1.2 TSI z rodziny EA 211 polecam do każdego samochodu, nawet w najsłabszej odmianie sprawdza się w dużej Octavii. Rewelacyjnie pracuje w segmencie B – Fabia, Ibiza, Polo – a radzi sobie nawet ze Škodą Yeti.

Zalety silnika 1.2 TSI (E211):

Wady silnika 1.2 TSI (E211):

Dodano: 2 lata temu,
autor: Marcin Łobodziński
Zobacz inne artykuły
Bezpieczeństwo w Mazda CX-60 – czyli systemy wspomagające i ochrona
Chcesz poczuć się jak właściciel ponad 3000 aut, których nie musisz naprawiać ani ubezpieczać? Takie rzeczy tylko w Traficarze
Okazje ze Stanów mogą być pułapką, ale nie muszą. Oto, jak sobie z nimi radzić
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .