Ocena kierowcy - Volvo XC40 Crossover

Ireneusz, 11 dni temu
Silnik 2.0 T5 247KM 182kW
Rok produkcji 2020
Volvo XC40 Crossover 2.0 T5 247KM 182kW 2017-2020 - Oceń swoje auto
Przeniesienie napędu : Działa perfekcyjnie.
Silnik : Silnik T18 jest to najlepsza jednostka w Volvo i dobrze znosi GAZ.
Zawieszenie : Jest trochę twardy taki rasowy sportowiec. Raczej wolę miękkie wygodne tapczany.
Bardzo duży i pakowny samochód. Przy 250KM i trybie dynamic daje sporo frajdy zwłaszcza, że trzyma się jak przyklejony. Po założeniu gazu który działa rewelacyjnie tylko BRC i Prince pomimo blisko 95tys km. Auto jest mega ekonomiczne i nie widać różnicy w przyspieszaniu i słabszej mocy. Jest to samo. Niestety koszty serwisów i cen części w ASO są mega wysokie oraz serwisy niezależne nie są też tanie. Nie wymieniałem też oleju w skrzyni i mostach, który jest zalecany przy 60tys. ogólnie mam pecha bo w każdym samochodzie po wymianie oleju w skrzynie szlag ją trafiał a wymiany w ASO. Bez wymiany też pięknie zmienia biegi a zaraz zbliża się kolejny termin wymiany. Zaryzykowałem i wymianę olejów wykonuję w serwisie u zaprzyjaźnionego mechanika kupując oryginalne części. Auto zostało sprowadzone z USA, gdyż wersja którą chciałem nie jest dostępna w EU a jak jest to ceny są kosmiczne. W salonie po jazdach próbnych miękkie hybrydy to pomyłka totalna.
Silnik mam T18 jest rewelacyjny.
Rewelacja
Jako mój nieliczny pojazd z napędem 4x4 daję sobie radę w terenie. W zimie na łańcuchach poprostu jedzie jak potwór. Ma dużo siły, sprawdziłem holując ciężarowe Iveco przez 15km z ładunkiem o masie 14T.
Niestety słabo wyprofilowane chlapacze. Auto mocno się brudzi na bokach oraz tył szybko się kurzy. W moim poprzednim aucie JEEP brudził się mniej.
Przydał by się typowy tryb manual do regulacji klimy i wentylatora. Bardzo cichy nadmuch.
Niestety w tym segmencie nie ma nic większego. W XC40 spokojnie siądzie 5 dorosłych osób. W innych markach jest to wykluczone. Testowałem wiele marek premium i klasy średniej. Niestety muszę dać minusa za szyby bo po lekkim otwarciu 10cm wieje prosto w twarz i szyję, to przez jakiś dziwny profil. Jak kiedyś paliłem to nie ma opcji aby wciągały dym czy popiół, chyba przy centymetrowym odsunięciu szyby.
Bardzo cichy pomimo prędkości np. 160-180.
Filtry są tanie reszta nie wiem bo nic się nie psuje.
Niestety ceny najbardziej bogatych wersji są przesadzone na rynku EU. Za to najbiedniejsze wersje XC40 są w super cenach, zwłaszcza, że niewielkim kosztem można je doposażyć.
W zimie potrafią zamarzać czujniki parkowania i szybko brudzi się kamera cofania. System 360 jest zupełnie nie przydatny chyba, że parkingi podziemne gdzie jest ciasno.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.0 T5 247KM 182kW [l/100km]

9,7