Ocena kierowcy - Volvo XC40 Crossover Facelifting

Wojciech, 25 dni temu
Silnik 2.0 B4 197KM 145kW
Rok produkcji 2023
Volvo XC40 Crossover Facelifting 2.0 B4 197KM 145kW od 2022 - Oceń swoje auto
Dla mnie samochód jest idealny. Jedyny minus, to ten na akumulatorze ;) a tak serio, to spalanie w mieście. Mi najbardziej odpowiada elegancja. Bez żadnych niepotrzebnych kolorowych dodatków we wnętrzu jak np. w Mercedesie, masy konfiguracji stylów jazdy itd. Po prostu wsiada się do świetnego auta i jedzie. Brakuje mi też panoramicznego dachu. Oczywiście jest w opcji, więc polecam wziąć. Multimedia są świetne w tym aucie, przede wszystkim zasługa tego, że ma wbudowaną nawigację i inne funkcje Google, a to nie jest standard. Duży wyświetlacz do większości funkcji jest dobry, ale mi też brakuje np. ręcznego sterowania temperaturą. Trzeba klikać w menu. Wolę chyba pokrętła. Poza tym nie mam się do czego przyczepić. Z ciekawości przejechałbym się mocniejszą wersją, z silnikiem B5,ale nie wiem czy jest dostępna w Polsce nawet. Ten silnik, który mam obecnie jest wystarczający, chociaż ja nie jeżdżę szybko, zresztą te auta mają coś takiego, że raczej nie chcę się przesadnie szybko jeździć. I nie chodzi tylko o ograniczenie do 180 km/h.
Jedyne do czego mogę się przyczepić, to spalanie. Jeżdżę głównie w mieście, więc raczej nie schodzi poniżej 10l/100 km. Poza tym moc jest optymalna do tego samochodu. Jest też bardzo cichy. Na trasie można trochę na paliwie zaoszczędzić.
Moim zdaniem sztos. Jest to mój pierwszy automat, ale wcześniej miałem okazję testować inne samochody i tutaj ze zmianą biegów nie ma żadnych problemów. Mam czasami wrażenie, że jadę autem ze skrzynią bezstopniową, albo nawet elektrycznym. Zmiana biegów prawie niezauważalna.
Auto się prowadzi bardzo pewnie. Zawieszenie komfortowe.
Z przodu bez zastrzeżeń, jeżeli chodzi o tył, to korzystam z kamery cofania albo kamery 360, więc raczej już przez lusterka nie patrzę tak często, ale też nie jest najgorzej z widocznością do tyłu.
Ja mam ok. 180 cm wzrostu i nie mam problemów ze znalezieniem odpowiedniego miejsca za kierownicą. Jeździłem w dłuższe trasy, na razie do 300 km, ale też nie narzekałem na pozycję.
Jedno i drugie mega, w gorące dni (chociaż mam auto dopiero od stycznia) bardzo szybko się schładza, w zasadzie momentalnie jest w środku bardzo komfortowo. W zimie na pewno przydaje się ogrzewanie kierownicy i przednich foteli, nie wiem, czy jest w standardzie w każdym modelu, ale polecam te obydwie rzeczy wziąć. Nie lubię tylko sięgać w trakcie jazdy do sterowania ogrzewaniem, nie zawsze da się trafić w wyświetlaczu. Przydałyby się przyciski, ale można też skonfigurować w Google asystent sterowanie temperaturą.
Jeżdżę głównie sam, więc nie wiem jak z przestrzenią dla pasażerów, przy moim niecałym 180 cm jest super, ale wyższe osoby ważne żeby sobie jednak to same sprawdziły, tak samo z miejscem z tyłu. Jak sam siadałem z tyłu, to na chwilę było ok, ale nie jechałem nigdy jako pasażer sam.
Mi pasuje. Głównie słucham muzyczki jak jeżdżę, ale jak się wyłączy radio, to w środku też bardzo cicho. Auto chyba nie jest zbyt aerodynamiczne, więc w trasie słychać jak "walczy" z wiatrem, ale może to moje odczucie.
Jak na razie to wlewam tylko paliwo i płyn do spryskiwaczy, ale to nowe auto. Jeszcze nie orientowałem się w cenach podzespołów itp. Przegląd w przyszłym roku.
Czy można znaleźć w tej cenie lepsze auto? Podejrzewam, że tak, ale jeżeli ktoś nie chce mieć niemieckiego samochodu, samochody z Azji niekoniecznie się podobają, to w zasadzie zostają pewnie samochody francuskie i włoskie, może jeszcze Hiszpania. Na razie wszystko wygląda dobrze, ale to dopiero 3 tys. km.
Auto ma niecały rok. Wszystko działa.
Auto ma niecały rok. Wszystko działa.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.0 B4 197KM 145kW [l/100km]

9,7