Ocena kierowcy - Volvo 340 Sedan

szuwarek75@gazeta.pl, 19 lat temu
Rok produkcji 1985
Volvo 340 Sedan 1.4 63KM 46kW 1982-1985 - Oceń swoje auto
Samochód bardzo solidny i wygodny. Nie jest demonem szybkości, ale to maszyna dla spokojnych kierowców. Niemal zero rdzy (tylko przy dole tylnej szyby), podwozie bardzo solidnie ocynkowane, nic się nie dzieje (auto garażowane). Sylwetkę chyba trzeba lubić, charakterystyczna, dla mojego oka miła, choć zmieniłbym nieco przód - grilla i lampy. Mam auto z roku 1990 szkoda że wprowadzono jedynie kosmetyczne poprawki w wyglądzie w stosunku do modelu o 10 lat starszego - a można było go nieco unowocześnić. Mój model pali zbyt dużo, muszę nad tym popracować, bo jak widzę inni mają o wiele lepsze wyniki. Denerwuje mnie też kiepskie wyciszenie, może poprawi się po zmianie wydechu.
Trochę problemów sprawiło jego wyregulowanie po przejściu na LPG, winowajcą był mechanik-fujara, który nie umiał się do tego zabrać. W kolejnym warsztacie zabrało to 10 minut, choć czasem potrafi się znów rozregulować. Silnik 1,4 mułowaty niestety, zwłaszcza że i automatyczna skrzynia.
Automatyczna skrzynia biegów jeszcze nigdy mnie nie zawiodła. Drobne problemy przy przejściu na LPG były spowodowane zbyt wysokimi obrotami ustawionymi przez "fachowca". Dwa razy w życiu zdarzyło mi się że nie mogłem wrzucić "D", wystarczyło cofnąć samochód na "R" o 1 centymetr i "D" wskoczyło bez problemu. Troszkę podniosło to adrenalinkę, póki nie wpadłem na owo rozwiązanie :-)
Również bez problemów, żadnych niespodzianek ani awarii
Widoczność niemal idealna minus tylko za boczny słupek obok kierowcy który w pewnych okolicznościach przesłania widok (górskie serpentyny, gdzie b. ważny jest właśnie ten kierunek patrzenia)
Niemal idealnie, szkoda że nie ma dmuchawy na tylnią szybę, jest kłopot kiedy zaparuje od środka
Bez zastrzeżeń, jest bardzo wygodnie i ze sporym zapasem miejsca
Niestety - u mnie silnik (układ wydechowy ?) wyje ze znaczącą siłą. Niedługo wymieniam tłumik, może coś się poprawi
Pali sporo jak na silniczek 1,4 zakładam niewłaściwą regulację, rękę przykłada również automatyczna skrzynia biegów
Jeśli uda się kupić samochód z małym przebiegiem i w dobrym stanie to trudno o lepszy wybór w tej klasie cenowej
Z drobiazgami nie ma problemu
Do tej pory nic poważnego, wymieniałem jedynie układ wydechowy, niestety od pewnego czasu jest jakis kłopot z uruchamianiem samochodu po krótkiej jeździe - i nie wiem co jest grane. Przypuszczalnie znów coś z gazem lub przelewanie świec.

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.4 63KM 46kW [l/100km]

10,2