Ocena kierowcy - Opel Astra F Sedan

Silnik 1.4 i 60KM 44kW
Rok produkcji 1994
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Opel Astra F Sedan 1.4 i 60KM 44kW 1991-2002 - Oceń swoje auto
Karoseria : Wbrew obiegowym opinią na temat Opli moja Astra miała idealne blachy. Samochód produkowany był jeszcze w Niemczech więc to mogło być przyczyną. Pozytywnie urzekł mnie również ponadczasowy wygląd tego auta.
Układ hamulcowy : Hamulec ręczny po wyjechaniu od mechanika działał zwykle ok 3-6 miesięcy. Potem znów naprawa.
Silnik : Wycieki oleju.
Przejechałem nim 80 000. Trochę w mieście, dużo na trasie. Prowadzi się dobrze. Pali średnio. Jak dla mnie to idealne autko na początek przygód z motoryzacją. Tanie w zakupie i utrzymaniu. Przeżyłem w nim 2 kolizje. Jedna z sarną a druga z polo. Po sarnie koszt naprawy to ok 400 zł za rozbity przód i lewy bok. Po stłuczce gdzie w polo pogiął się nawet dach i zmieniła się geometria płyty odłogowej od uderzenia w tył ja zanotowałem koszty rzędu 700 zł i uszkodzenie przodu. Ogólnie bardzo tanio.
Po takim przebiegu silnik pracuje już głośno. Wcześniej był cichszy :) Wada jaką zauważyłem to duże wycieki oleju oraz przedmuchy. Jest mocny jak na 60KM. Pozostawia zapas mocy przy wyprzedzaniu. Jeżdżę na wysokich obrotach przez co niezbyt ekonomicznie. Miasto to średnio 80km/h a trasa ile pójdzie :) Prędkość maksymalna jaką osiągnąłem to 185 km/h wg licznika (ok. 150-160 realnie wg GPS).
Problemy ze wstecznym i jedynką po postoju. Wystarczy zdjąć nogę ze sprzęgła i lekko \"bujnąć\" samochodem i wskoczy. Czasami bieg zacharczy przy zmianie ale zdarza się to bardzo rzadko. Przez cały okres eksploatacji nie miałem większych problemów.
Prowadzi się świetnie jak na 16 letni samochód. Po zakupie (sprowadzony z Holandii) wręcz płynął po drodze. Przeszło mu po spróbowaniu naszych dróg po ok roku czasu. Jedyne wymiany to wahacz prawy przód. Do układu jezdnego dopiszę trochę o hamulcach. Tarcze przód to wymiana średnio co 25000. Okładziny tył co 40000. Linka hamulca ręcznego co rok. Cylinderki tył co 2 lata.
Ogólnie ok. Jedyny minus to, że w samochodzie siedzi się nisko i podczas jazdy w nocy można oślepnąć szczególnie od ksenonów.
Wszystko na swoim miejscu :)
Ciągły nawiew zimnego powietrza ze środkowej kolumny niezależnie od ustawienia temperatury. Parowanie szyb w Astrze F to norma. Po dłuższej trasie w pojedynkę samochód daje radę. W więcej osób bez klimy ani rusz.
Dużo miejsca. Mam 185cm wzrostu i mieszczę się z dużym zapasem. Duży bagażnik do którego mieści się baaaardzo dużo zakupów.
U Niemców na pewno lepsze niż w dużo młodszych Japończykach ale muzykę słychać na zewnątrz auta.
Ekonomiczny jest ale nie z moją nogą. Koszty napraw niskie a wręcz bardzo niskie. Większość można zrobić samemu.
Jak na swój wiek to auto wyglądem wyprzedza epokę. Za małe pieniądze można mieć ładny samochód. Ja swój kupiłem za 4400 w 2006 a sprzedałem za 1500 w 2011 w stanie powypadkowym + części do naprawy.
Auto alarm, centralny i automat do włączania świateł - wszystko padło ale sprzęt ten nie z GM stąd moja ocena.
Silnik - wycieki oleju, pierścionki dzwonią.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 i 60KM 44kW [l/100km]

8,2