Ocena kierowcy - Honda Civic IX Sedan

eleskoo, 10 lat temu
Silnik 1.8 i-VTEC 142KM 104kW
Rok produkcji 2012
Honda Civic IX Sedan 1.8 i-VTEC 142KM 104kW 2012-2014 - Oceń swoje auto
Wygląd, wyposażenie - fajne. Trochę mało miejsca w środku i jakość materiałów kiepska (tanie, źle spasowane plastiki, pokrętła mają "luzy"). Ale w zasadzie jeden poważny minus, a wręcz wada - jak zwykle u Hondy - tragiczny silnik.
Silnik ma 142 konie. Ale żeby wydobyć z auta już nie tyle te 142 konie, ale jakąkolwiek moc, należy cisnąć gaz do dechy - pod 6000 obrotów, czyli w rejon, którego w zasadzie nigdy się nie używa. W mieście na każdym skrzyżowaniu ostatni. Na trasie wyprzedzanie to konieczność redukcji i ciśnięcia gazu, aż auto wyje i trzęsie się konwulsyjnie. Po prostu tragedia. Z tak mało elastycznym silnikiem naprawdę strach jeździć w trasę. Z silnikami Accorda jest to samo, nawet w 2.4 nie czuć w ogóle mocy, ma ją dopiero pod 7 tys obrotów. Poniżej - muł. Musiałem się pozbyć Civica.
Tutaj piątka. Przełączanie biegów to przyjemność. Krótki drążek, biegi wchodzą z fajnym chrupnięciem. Tak jak silniki to największy minus hondy, tak za skrzynię - wielki plus.
Dobrze się prowadzi. Chociaż pod 140 km zaczyna się mniej pewnie.
W sedanie - średnia.
Ustawianie temperatury to zwyczajnie lipa. Nie ma czegoś takiego jak 23 stopnie, 18.5 czy 25. Są dwa tryby: zimniej i cieplej. Przełączają się w okolicy, gdzie wyświetlacz pokazuje 20 stopni.
Pasażer na ciasno i nisko. Ja musiałem się lekko pochylać, a dryblasem nie jestem: 180 cm
Niby ok, ale już przy niewielkich prędkościach rzędu 120-130 km robi się w aucie młyn. Im dalej tym gorzej.
Biorąc pod uwagę co auto oferuje za wlane mu paliwo - to tragedia, bo nie oferuje prawie nic poza tym, że się toczy. W mieście 8-11l, na trasie 7. I tutaj drobna uwaga. Wskaźnik paliwa to rząd kilkunastu drobnych kreseczek. Kiedykolwiek na nie spojrzałem, w tym momencie jedna znikała. Przejazd do pracy w umiarkowanym zatłoczeniu i odległości 6 km to dwie kreski. A kresek tych nie ma zbyt wiele. Powstaje dołujące wrażenie dziury w baku.
Cena, jak to przy hondzie, wysoka, pod 70 tys. W zamian: średnia jakość wykończenia i żenujący silnik. W innych hondach to samo: sporo kosztują, mało dają. Ponoć są długowieczne, ale to raczej minus przy takich osiągach.
Nic się nie psuło, tutaj ok.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 i-VTEC 142KM 104kW [l/100km]

8,7