Ocena kierowcy - Dacia Nova 524

marenoQ, 13 lat temu
Rok produkcji 1999
Dacia Nova 524 1.6 72KM 53kW 1999-2003 - Oceń swoje auto
Silnik : Żadnych problemów. Jak na benzyniaka mało pali, nie bierze oleju, jest cichy.
Karoseria : Rdza.
Zawieszenie : Wyrabianie końcówek.
Inne : Zamki.
Pomimo szybkiej zużywalności niektórych części oraz słabej blacharce, jestem zadowolony z Daczki. Kupiłem ją w 2006 roku z przebiegiem 35tys. Teraz ma 63,5tys, była z 5 razy nad morzem, i żadnych problemów nie było. Auto jest całkiem zgrabne, wyglądem z deka nawiązujące do Escorta. Mam wersję GTi, która wyróżnia się spojlerkiem. W te wakacje oprócz kompletu 5 osób, ciągnęła jeszcze dodatkowo kemping ważący grubo ponad 500kg. Nawet nie zakaszlała. Szła równo bez oporów. Bagażnik jest pojemny, a koło zapasowe umieszczone pod spodem co daje dużo miejsca. Fotele są wygodne, wykonane ze śliskiego materiału. 72KM wystarczają aby przy depnięciu wbić w oparcie fotela. W ostatnich dwóch latach Nova została wręcz \"zjedzona\". Szkoda, że do produkcji tego autka wykorzystana została tak nędzna blacha. Jak mówią, Dacia rdzewiała już na taśmie produkcyjnej. Kiedyś rozstanę się z nią z łezką w oku. Na razie jeszcze jakoś wygląda i jeździ. Gdyby miała lepsze materiały, kupiłbym ją jeszcze raz.
Mam to auto 4 lata i jak na razie żadnych problemów. Nie bierze oleju. W największe mrozy pali na dotyk. 72KM. Benzyna. Cichy. Ssanie automatyczne - po odpaleniu chwile powyje, a potem równomierna, ładna praca. Trochę wyje przy wyższych obrotach, ale to benzyniak.
Ciężko chodzi, ale można się przyzwyczaić.
Baz zastrzeżeń pomimo braku wspomagania.
Dobra zarówno patrząc do przodu, jak i do tyłu. Boczne szyby - dobrze.
Ok.
Żadnych problemów prócz dwukrotnego przepalenia bezpiecznika. Ale to groszowe sprawy. Dmuchawa mocna co jest dobre w większe mrozy.
Dużo miejsca z przodu jak i z tyłu. Dla wyższych osób może przeszkadzać słupek środkowy. Mam 182cm wzrostu i czasami to przeszkadza jak się opiera kolanem. Ale to kwestia przyzwyczajenia.
Silnik nie jest głośny. Na trasie bardziej słychać otoczenie niż pracę silnika. Ogólnie nie mam większych zastrzeżeń.
Jak na benzyniaka 1.6 spalanie 6l/100km. Bardzo ekonomiczny. W mieście ok 7l. Części pasują od renault 19 oraz poloneza. Zamienniki tanie.
Jakość materiałów jest \"masakryczna\". Cena adekwatna do jakości.
Często wysiadają drobne rzeczy, jak - bezpiecznik, przełącznik, zamek w drzwiach, końcówki drążka kierowniczego, luzy w kierownicy, stuki w zawieszeniu.
W ciągu mojej czteroletniej eksploatacji, nie było żadnych poważnych usterek. Najgorsze to - bardzo słaba blacharka. Dwa razy wysiadła pompka paliwowa. Oryginalna bosha padła zaraz po upływie gwarancji. Kosztowała 350zł. Teraz jeżdżę na zamienniku kupionym w sklepie internetowym (cena 80zł wraz z przesyłką). 1,5 roku i nadal działa.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 72KM 53kW [l/100km]

6,2