Ocena kierowcy - Dacia Nova 524

mqriuszF, 13 lat temu
Rok produkcji 1999
Dacia Nova 524 1.6 72KM 53kW 1999-2003 - Oceń swoje auto
Silnik : Silniczek normalnie jak to mówią - żyleta. Jak pisałem, żadnych problemów. Mróż -25 -> pali na dotyk. Nie bierze oleju. Ekonomiczny. 72KM absolutnie wystarczy do wbicia w fotel przyn depnięciu.
Ogólnie, nie licząc tutaj blacharki, autko jak za taką cenę (płaciłem za nią 3000zł) jest świetne. Dla mnie od samego początku dobrze się nim jeździło, pomimo słabej blachy. Obecnie rdza zaatakowała oba błotniki przednie oraz tylne, do tego dół drzwi i rogi na klapie tylnej. Wiążę z Dacią same dobre wspomnienia. Nigdy mnie nie zawiodła. Trzeba było, wsiadałem i jechałem. Bagażnik dosyć pojemny, nie ma co narzekać. Zapasówka pod spodem co jest dobrym pomysłem. Do skrzyni biegów można się przyzwyczaić. Brak wspomagania nie jest wcale taki straszny. Teraz cena rocznika 2000 to mniej więcej tyle samo, tyle że w złotówkach. Jednak ludzie wolą 20-letniego golfa II. Nie ma co się dziwić - lepsza blacha, dostępność części, no i to niemiec. Rozstanę się z tym autem z łezką w oku.
Posiadam Daczkę z silnikiem 1.6 GTi, benzyna. Autko mam od 4 lat. Ani razu nie miałem problemu z silnikiem. Oleju w ogóle nie bierze. Wszystko pracuje nadal bez zarzutu. Automatyczne ssanie sprawia, iż po odpaleniu pracuje dosyć głośno, ale po chwili - gdy się rozgrzeje - pracuje bardzo cicho. Nie przysłuchiwać się to można go w ogóle nie usłyszeć. Praca równomierna, bez żadnych skoków. Gdy go kupiłem miało 35tys przebiegu, dzisiaj 63,5tys. Dojechało 5 razy nad morze i żadnych kłopotów.
Skrzynia ciężko chodzi, ale da się do tego przyzwyczaić. Dla świeżego kierowcy mogłoby to sprawiać jakieś problemy, szczególnie przy wrzucaniu 1, 2 lub 5. Ogólnie nie jest źle.
Bez większych zastrzeżeń.
Widoczność jest dobra.
Ok.
W ciągu 4 lat użytkowania dopiero w ostatnim roku dwa razy przepalił się bezpiecznik ogrzewania. Koszt wymiany ok 0,25zł - także groszowe sprawy. Dmuchawa jest mocna i szybko silnik się rozgrzewa - dmucha na ciepło po ok.5min. Jest dobrze. Wentylacja w miarę.
Autko jest wąskie, słupek środkowy trochę uwiera w kolano wyższe osoby - mam 182 cm wzrostu i czasami mi to przeszkadza, ale ogólnie da się z tym żyć. Miejsca dla pasażerów jest, powiem, wystarczająco. Poza tym fotele są miękkie, wygodne i obszyte śliskim materiałem co ułatwia wsiadanie ;)
Co do wyciszenia, jest trochę głośno, nie mówię tu o pracy silnika, bo jak się rozgrzeje jest bardzo cichy,. Słychać to co dzieje się na zewnątrz. Mogłoby być deko ciszej.
Jak na silnik 1.6 spalanie jest małe. Moje auto spala 6-6,5l/100km. W mieście wiadomo, trochę więcej. Części dopasowywałem z renault 19, poloneza (szczęki, pompki paliwowe, itp). Akurat dostać do dacii jest praktycznie niemożliwe. Zamienniki - głównie renault.
Jakość materiałów wykorzystanych do produkcji auta jest \"masakryczna\". Jak to mówią - dacia rdzewiała już na taśmie produkcyjnej. Co do ceny, auto jest tanie. wynikiem tego są materiały.
Szybko wyrabiają się części. Jak wspominałem wyżej, bezpiecznik, ale to nie jest usterka. Teraz mam stuki w zawieszeniu, zrobiły się luzy w kierownicy, zamki w drzwiach oraz w tylnej klapie.
Głównym minusem auta jest blacharka. Nie byłoby tak źle gdyby można było jeszcze dostać części zamienne - błotniki, itp. Kupując Novę 4 lata temu nie sądziłem, że w tak niedługim czasie samochód zostanie \"zjedzony\". W czasie użytkowania wymieniłem dwa razy pompkę paliwową. Za pierwszym razem wstawiłem identyczną, oryginalną bosha, lecz wraz z minięciem gwarancji, pompka wysiadła. Znalazłem w internecie za 80zł zamiennik, który działa już 1,5 roku.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 72KM 53kW [l/100km]

6,2