Ocena kierowcy - Alfa Romeo 146

KamB, 10 lat temu
Silnik 1.6 i.e. 103KM 76kW
Rok produkcji 1995
Alfa Romeo 146 1.6 i.e. 103KM 76kW 1994-1996 - Oceń swoje auto
Karoseria : Auto 18 lat a tylko jedna mała rdzawka się pojawiła i nic więcej.
Inne : W sumie nie mam bardzo do czego się przyczepić. Jak każde auto wymaga uwagi.
Mimo wieku prezentuje się dość dobrze, zarówno ze strony blacharskiej jak i mechanicznej. Nigdy nigdzie nie stanąłem choć autem robię trasy powyżej 100km, zarówno autostrady jak i wiejskie drogi dojazdowe.
Silnik bardzo dobry. 1.6 BOXER 103KM, nie psuje się, między wymianami oleju dolewam ok 0,7L. Trochę mało dynamiki, niestety auto dość ciężkie i kiedy jest mało miejsca nie biorę się do wyprzedzania. Spalanie to 12l gazu - dużo ale mam uszkodzoną sondę lambda i cały czas jest w trybie awaryjnym, więcej nie spalił nigdy, mniej rzadko. To i tylko 30zł na 100km.
Ze skrzynia jest problem, mianowicie luźny drążek zmiany biegów - ponoć dość częste, da się do tego przyzwyczaić i nie sprawia większych problemów. Jest dość krótkie przełożenie - przy 3tys obrotów jest 90km/h trochę mało, to zapewne też się przekłada na spalanie w trasie.
Auto trzyma się drogi idealnie, żadnego bujania na boki nawet przy większych prędkościach na zakrętach, jedzie jak przyklejone. Do jego bardzo dobre wspomaganie, przesiadając się z Opla byłem niesamowicie zaskoczony jak lekko się operuje kierownicą.
Z widocznością jest średnio, trochę za wysoko się siedzi nawet jak dla przeciętnego wzrostu człowieka. Przez co na światłach trzeba się przychylać, albo stawać wpół innych aut. Trochę męczące.
Ciężko mówić o ergonomii w samochodzie z połowy lat '90. Jedzie się w miarę wygodnie, ale po dłuższej jeździe zaczynają boleć plecy. Poza tym fotele dobrze trzymają na zakrętach, ale jak wspominałem wcześniej, są trochę za wysokie.
Nie wiem czy to tylko tak u mnie, ale swoje auto opisuje. Kiepsko grzeje przy dużych mrozach, kiedy jeszcze z przodu jedzie się w miarę, a w długich trasach jak się rozkręci ogrzewanie na full to grzeje, to z tyłu zamarzają na kość, nie wiem czemu. Nawiewy z tylu praktycznie nie wieją. Do tego parowanie szyb nawet po małym deszczu jest potężne, zarówno przednia jak i boczne mimo bezpośrednich nawiewów. Nawet po nie dużym deszczu.
Jako osoba nie duża gabarytowo nie mam problemów z rozlokowaniem się, natomiast otyli z tyłu mogą mieć nieco problemu, ale to chyba busem by trzeba jeździć, żeby nie mieli. W każdym bądź razie przy trasie 600 km na wakacje w 3 osoby zabraliśmy się ze wszystkim bez problemu, a siedząca z tyłu mogła śmiało się rozłożyć do spania ;)
Nie oszukujmy się, słychać wszystko, szczególnie silnik przy prędkości powyżej 120 daje się we znaki, ale jak jedzie się z radiem to jedzie się bez problemu. Auto miało mieć kiedyś sportowy charakter więc musiało być nieco głośniejsze. Niestety są jeszcze okropnie skrzypiące plastiki i tapicerka.
Przez 2 lata włożyłem może dużo a może mało. Kupiłem w nie zbyt dobrym stanie - skrzynia biegów od razu poszła do wymiany(600zł), cieknąca chłodnica(200zł), wydech końcowy(200zł), przeguby(za oba ok 250zł), rozrząd(kompletny 400zł), do tego praktycznie drugie tyle w jakieś pierdółki, które poprawiały komfort jazdy jak np hucząca ze starości piasta z tyłu wraz z ABS(250zł).
Tanie auto i jakość też nienajlepsza, ale ogólnie polecam, jestem młody - 22lata, opłaty niskie, spalanie dobre, koszty utrzymania nie wysokie każde auto potrzebuje wkładu i zainteresowania.
Było kilka, ale nie przeszkadzały tak bardzo w jeździe, usunięte raz nie pojawiają się ponownie. Dość tanie w naprawie. Co mogę, naprawiam sam.
Oprócz wymiany skrzyni biegów, ale tak już kupiłem to poważnych usterek nie miałem. Silnik bardzo dobrze pracuje mimo wieku, nowa skrzynia sobie radzi.

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.6 i.e. 103KM 76kW [l/100km]

11,2