Mitsubishi ASX po kolejnych zmianach. Tym razem w końcu widocznych
Mitsubishi ASX podczas zbliżających się targów motoryzacyjnych w Genewie pojawi się w odświeżonej postaci. To już kolejny lifting tego kompaktowego SUV-a, jednak chyba pierwszy, w którym zmiany są widoczne już na pierwszy rzut oka.
Mitsubishi ASX zadebiutował na rynku w 2009 r., a do sprzedaży trafił rok później. I choć dziewięć lat obecności na rynku może wydawać się bardzo długim okresem czasu (wielu producentów szybciej dokonuje zmiany generacyjnej), to jednak Mitsubishi zdecydowało się na przeprowadzenie kolejnego faceliftingu. I trzeba przyznać, że w porównaniu do poprzednich modernizacji z 2012 r. oraz 2017 r. tym razem w końcu zmiany są duże.
Pod względem stylistycznym Mitsubishi ASX został gruntownie odświeżony według nowego języka stylistycznego "Robust & Ingenious", który zastępuje dotychczasową koncepcję stylistyczną Dynamic Shield. W przedniej części nadwozia mamy więc masywny zderzak, który obejmuje cały centralny przedni pas, do tego kwadratowe poziome i pionowe elementy grilla oraz osłonę pod zderzakiem. Charakterystyczne dla tego modelu będą również LED-owe reflektory z kierunkowskazami i światłami przeciwmgielnymi umieszczonymi przy krawędzi zderzaka.
W tylnej części zastosowano zestaw lamp LED (z wyjątkiem kierunkowskazów), który rozciąga się na całej szerokości samochodu, czym podkreśla jego masywną sylwetkę. Odświeżone Mitsubishi ASX będzie dostępne w kolorach Red Diamond, Sunshine Orange oraz Oak Brown.
W Europie Mitsubishi ASX będzie oferowany z dwulitrowym silnikiem benzynowym 16-zaworowym MIVEC, który może współpracować bądź z pięciobiegową manualną skrzynią biegów, bądź z 6-biegową skrzynią automatyczną INVECS-III CVT z trybem sportowym. Do wyboru będą także wersje z napędem na oś przednią oraz na cztery koła.
Za bezpieczeństwo podróżnych odpowiadać ma m.in. wzmocniona klatka nadwozia RISE czy system Forward Collision Mitigation, którego zadaniem jest ograniczanie skutków kolizji czołowych.
Na liście wyposażenia odświeżonego ASX-a pojawił się m.in. ulepszony system Smartphone-link Display Audio (SDA) zapewniający zaawansowaną łączność z urządzeniami mobilnymi. Wielkość wyświetlacza zwiększono z siedmiu do ośmiu cali. Filmy przechowywane na pendrivie z łączem USB mogą być teraz wyświetlane na ekranie SDA. W najwyższych wersjach wyposażenia dostępny jest system nawigacyjny Tom Tom.
Wkrótce ma pojawić się także aplikacja, która wykorzystując wskazania prędkościomierza, licznika kilometrów i świateł ostrzegawczych dostarczy wiele informacji o pojeździe. Aplikacja umożliwi sprawdzenie poziomu paliwa i wskaże kierowcy drogę do najbliższej stacji benzynowej, a także udzieli wskazówek dotyczących przeglądów i obsługi samochodu.