Toyota zwiększy swoją produkcję w Polsce

Rosnąca stale sprzedaż samochodów hybrydowych Toyoty przekłada się na wzrost zapotrzebowania na komponenty do napędów hybrydowych. Zyskają na tym obie polskie fabryki japońskiej marki, w których uruchomione zostaną nowe inwestycje.

W ramach nowych inwestycji już we wrześniu br. w zakładach Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) w Jelczu-Laskowicach rozpocznie się produkcja silnika benzynowego 2.0 TNGA, zaś wiosną przyszłego roku z linii produkcyjnej zjeżdżać będzie także silnik benzynowy 1.5 TNGA. Od 2021 r. w Wałbrzychu produkowana natomiast będzie elektryczna przekładnia hybrydowa e-CVT do 1,5-litrowego silnika. Nowa przekładnia e-CVT będzie współpracować z najnowszej generacji silnikiem o pojemności 1,5 l, zaprojektowanym w oparciu o globalną platformę projektową Toyoty TNGA (Toyota New Global Architecture). W ten sposób oba polskie zakłady Toyoty będą tworzyć jeden hybrydowy zespół napędowy.

Tym samym w 2021 r. produkcja elektrycznych przekładni hybrydowych zostanie podwojona. Projekt ten o wartości 300 milionów złotych stanowi uzupełnienie i rozszerzenie produkcji przekładni e-CVT współpracującej z silnikiem 1,8 l, która uruchomiona została w listopadzie 2018 r. Razem z pozostałymi obecnie realizowanymi projektami poziom inwestycji w obu zakładach TMMP zlokalizowanych w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach wzrośnie do blisko 5 miliardów złotych.

W związku z planowaną produkcją nowych silników zakład w Jelczu-Laskowicach prowadzi działania rekrutacyjne, zmierzające do zatrudnienia dodatkowo 200 pracowników, którzy dołączą do 450 nowych osób przyjętych do pracy w minionych miesiącach.

TMMP posiada dwa zakłady zlokalizowane na Dolnym Śląsku. Fabryka w Wałbrzychu produkuje elektryczne przekładnie do niskoemisyjnych samochodów hybrydowych, współpracujących z silnikiem 1,8-litra, 1-litrowe silniki benzynowe oraz manualne i półautomatyczne skrzynie biegów. Jej obecne roczne możliwości produkcyjne sięgają 175 tysięcy elektrycznych przekładani do napędów hybrydowych, 258 tysięcy silników i 633 tysięcy skrzyń biegów.

Zakład w Jelczu-Laskowicach produkuje silniki benzynowe 1,5 l. Po uruchomieniu linii produkcyjnych nowych silników o pojemności 2,0 l i 1,5 l, zaprojektowanych w technologii TNGA, zdolności produkcyjne fabryki wyniosą 309 tysięcy jednostek napędowych rocznie.

Dodano: 4 lata temu,
autor: Wojciech Traczyk,
zdjęcia: Toyota
Zobacz inne artykuły
Chcesz kupić dobre auto używane? Pokażemy Ci, jak to zrobić bezpiecznie i wygodnie
Jaki rejestrator jazdy najlepszy? Ranking kamer samochodowych
Czy ubezpieczenie auta musi być drogie? Inszury.pl, bo cena jest ważna
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .