Alergia za kierownicą – tylko dyskomfort czy prawdziwe zagrożenie dla kierowcy?

Wiosna i lato to trudny czas dla osób cierpiących na różnego rodzaju alergie. W tym okresie pylenie jest szczególnie silne, co może powodować ogromny dyskomfort. Szczególnie dotkliwie odczuwają to kierowcy, którym reakcje alergiczne mogą poważnie utrudnić prowadzenie samochodu.

Efekty powodowane przez czynniki alergiczne, takie jak swędzenie, łzawienie oczu czy kichanie, negatywnie wpływają na koncentrację kierowcy-alergika podczas jazdy. Przykładowo, kichając, na chwilę zamykamy oczy, przez co całkowicie tracimy wgląd w sytuację na drodze. Problem jest o tyle poważny, że według szacunków, obecnie prawie co trzeci mieszkaniec Europy cierpi na jakąś alergię. W jaki dokładnie sposób alergia wpływa na sprawność kierowców i co można zrobić, by skutecznie zniwelować symptomy tej dolegliwości?



20 metrów za jednym kichnięciem

W zależności od stopnia alergii, reakcje osoby uczulonej na alergen mogą wahać się od lekkich (w rodzaju lekkiego swędzenia w okolicach nosa), do silnych, takich jak gwałtowne napady kaszlu czy ciągłe łzawienie z oczu. Każda z nich ma realny, negatywny wpływ na bezpieczeństwo jazdy – łzawienie z oczu na przykład znacznie ogranicza widoczność, natomiast w momencie kichnięcia tracimy na kilka sekund kontrolę nad sytuacją na drodze. Badania wykazały, że jeśli poruszamy się z prędkością 100 kilometrów na godzinę, podczas kichnięcia przejeżdżamy około 20 metrów bez kontroli tego, co dzieje się na drodze. Taka sytuacja stwarza potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa drogowego.



Sposób na alergię

Jak zatem radzić sobie z groźnymi dla kierowców efektami alergii? Rozwiązaniem, które może pomóc w aucie jest wymiana filtrów kabinowych na modele posiadające właściwości antyalergiczne. Takie rozwiązanie oferuje między innymi firma Bosch mająca w swojej ofercie filtr typu Filter+. Ich specyficzna, wielowarstwowa konstrukcja sprawia, że filtry te nie tylko chronią alergików przed reakcjami uczuleniowymi, ale również neutralizują nieprzyjemne zapachy, zapobiegają parowaniu szyb, a nawet uniemożliwiają dostawanie się do wnętrza pyłu i smogu. Sprawia to, że kierowca odbywa podróż w znacznie bardziej komfortowych warunkach, co pozytywnie wpływa na jego koncentrację. Warto pamiętać, że filtry antyalergiczne przynoszą ulgę nie tylko kierowcy, ale również pasażerom, np. dzieciom.



Zalety wielowarstwowej konstrukcji

Co sprawia, że nowoczesne filtry antylergiczne sprawdzają się przy redukcji reakcji uczuleniowych? Główną przyczyną ich właściwości jest rozbudowana, wielowarstwowa konstrukcja. Tego rodzaju filtry składają się bowiem z aż czterech głównych warstw: antybakteryjnej, węgla aktywnego, mikrowłókniny oraz włókniny nośnej. Istotnym elementem jest też dodatek w postaci srebra. Wymiany filtrów można dokonać przy okazji przeglądu auta, np. przed sezonem wakacyjnym. Jest to świetna okazja do montażu nowszego modelu filtra, co pozwoli zminimalizować dokuczliwe reakcje alergiczne przeszkadzające w bezpiecznym prowadzeniu auta.

Alergia to coraz powszechniejszy problem, szczególnie uciążliwy w czasie jazdy samochodem. Na szczęście istnieją nowoczesne filtry kabinowe, które nie tylko powstrzymują pyłki przed dostawaniem się do środka auta, ale są też antysmogowe i antybakteryjne.

Materiał powstał we współpracy z Motobosch.pl

Dodano: 5 lat temu,
autor: Materiał powstał we współpracy z Bosch.pl,
zdjęcia: Bosch.pl
Zobacz inne artykuły
Chcesz kupić dobre auto używane? Pokażemy Ci, jak to zrobić bezpiecznie i wygodnie
Jaki rejestrator jazdy najlepszy? Ranking kamer samochodowych
Czy ubezpieczenie auta musi być drogie? Inszury.pl, bo cena jest ważna
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .